גוש בשד

אחד הפחדים הגדולים של כל אשה הוא גילוי גוש בשד.

מרבית הגושים בשד הם בעלי אופי שפיר, כלומר אינם גושים סרטניים. עם זאת, רצוי להתייחס בחשדנות ולברר כל גוש חדש המופיע בשד.

בשלב הראשון יש לפנות לבדיקת כירורג שד לצורך בדיקת שד קפדנית ואיסוף נתונים מלא. יש לברר רקע אישי של ממאירות שד, הסטוריה משפחתית של סרטן השד, שימוש בטיפול הורמונלי, גושים בעבר ועוד.

בעת מישוש גוש בשד ניתן לאפיין את גודלו, מרקמו, מיקומו, ועם זאת האפיון הסופי ייקבע לאחר הערכה בדימות מכוון לשד - ממוגרפיה/אולטראסאונד, ותשובה מלאה תינתן, על פי צורך, בבדיקה פתולוגית - בתהליך ביופסיית שד.

מהו הבירור המכוון לאפיון גוש בשד?

 1. ממוגרפיה
  מכשיר הסורק את השד תחת גלי רנטגן ועוזר לנו בגילוי מוקדם של סרטן השד בעזרת גילוי גושים פתולוגיים או הסתיידות בשד או סמיכות חריגה באזורים מסויימים בשד. אופציות מתקדמות כעת הן ממוגרפיה תלת מימדית- טומוסינטזיס, וממוגרפיה עם הזרקת חומר ניגוד.
 2. אולטרה סאונד (US, סונר)
  מכשיר הסורק בעזרת מתמר המונח על השד את הממצאים, ללא קרינה כלשהי, ויכול לאפיין את מראה הממצא, האולטרה סאונד להבחין בין מוצק לנוזל, בין מראה שפיר וסדיר למראה גס וחשוד כממאיר.
 3. MRI שדיים
  מכשיר  המשתמש בסורק מגנטי על מנת לזהות את מרכיבי השד, חשוב בסוגים מסויימים של סרטן השד, חשוד למעקב בנשים בסיכון גבוה ועוזר לאפיין ממאירות ושלילת ממצאים נוספים לפני התערבות ניתוחית וכן נעזרים בו על מנת לראות תגובה לטיפול לממאירות.

לאחר תום הבירור הראשוני לפי המלצת כירורג שד המטפל מתקבל סיכום של ההדמיה בו מתייחסים לממצאים.
באם הגוש חשוד מומלץ על לקיחת דגימה (ביופסיה) מהגוש.

ביופסיה מגוש בשד:

ברוב המקרים כאשר הגוש נצפה באולטרסאונד שדיים  מומלץ על ביופסיית בעזרת מחט אשר מכוונת לכיוון בהנחיית מתמר הסונר.
הפרוצדורה מבוצעת תחת הרדמה מקומית, לרוב עוברת בקלות רבה, לעתים מופיעים כאבים סביב הפעולה, שטף דם במקום בשל הפעולה נפוץ למדי, ולעתים נדירות יכול להיווצר במקום זיהום משני המתבטא באודם מקומי וחום.

סוגי הביופסיות:

 1. דקירה במחט עדינה ׁ (FNA – FINE NIDDLE ASPIRATION) ביופסיה שמבוצעת פחות בימינו, משום שכמות החומר מועטה ומקשה על זיהויץ , עוזר בדגימת נוזל לבדיקה או בשאיבת ציסטה.
 2. ביופסיית TRUCUT ביופסיית אקדח המשמשת למרבית הביופסיות המבוצעות תחת אולטראסאונד.
 3. ממוטום ביופסיה תחת ממוגרפיה המבוצעת לממצאים שאינם נראים באולטראסאונד, ביניהם הסתיידויות חשודות.
 4. ביופסיה תחת MRI המבוצעת לממצאים הנראים רק ב-MRI.

לאחר הבדיקה הדגימה נשלחת למכון הפתולוגי ושם מביטים תחת מיקרוסקופ בממצאים, מבצעים צביעות שונות לבירור הממצא. התשובה מגיעה לאחר מספר ימים ועד ל-3 שבועות בדרך כלל

מרבית מהגושים הנדגמים בעלי אופי שפיר, מקצתם ממאירים וזקוקים להסרה ניתוחית והמשך טיפול לפי הצורך.

 

נכתב ע"י דוקטור סמדר פקר ניר

Comments for this post are closed.