כאבים בשד

עם הופעת תופעות חדשות בגוף ובשד, כאבים בשד, אנו רגילים להגיע למסקנות פסימיות. זאת למרות העובדה שבדרך כלל נמצא כי מקור הבעיה אינו מזיק.

אחת התלונות הנפוצות ביותר בהקשר של טיפול בשד, היא כאבים באיזור השד (הנקראים בשפה מקצועית מסטלגיה – mastalgia). היכרות עם התופעה עצמה, סוגי כאב וגורמים יכולה לעזור לנו להעלות את המודעות לתיפקוד הגוף שלנו ואופן הטיפול הרצוי.

תלונה על כאב בשד היא נפוצה מאוד – כ- 70-77% מהנשים מדווחות על כך בשלב כזה או אחר של חייהן. זאת עד כדי כך, שברוב המקרים מדובר פשוט באחד מהתהליכים הטבעיים שהגוף עובר באופן מתמיד.

מסטלגיה יכולה להופיע ביחד עם סימפטומים אחרים כמו; גבשושיות, רגישות בשד, תחושת גודש או כבדות (במקרים בהם מופיעים בנוסף לכאב סימפטומים כמו אדמומיות, גושים או סימנים מדאיגים אחרים, חשוב להקדים ולהתייעץ עם רופא), עלייה במידת גודל השד ועוד.

כאבים בשד מתחלקים לכאבים מחזוריים וכאבים שאינם מחזוריים.

כאבים מחזוריים

זהו סוג הכאב הנפוץ ביותר. הכאבים הללו מופיעים בדרך כלל בשבוע שלפני הווסת, עם הקלה כאשר היא מתחילה (כמובן שכל התופעות המתוארות כן הן כלליות ונשים שונות חוות אותן באופנים שונים). כאב מסוג זה יכול להופיע בשד אחד או בשניהם ולהיות מלווה בתחושות שונות כגון כאב המקרין לזרוע ולבית השחי, כבדות, נימלול, עקצוץ ועוד. כל זה עשוי להביא לתחושת אי-נוחות כללית; אם התופעות הללו מגיעות לרמה בה הכאב מפריע לתפקוד היומיומי, מומלץ להתייעץ עם רופא או רופא מומחה בעניין.

בגלל היחס לווסת ולמחזור החודשי, נוטים לשער כי הסיבה לאותם כאבים היא הורמונלית. עם זאת, במחקרים טרם נמצא הגורם הספציפי לכך. יש חוקרים המציעים שהתופעה מופיעה אצל נשים בהן רקמת השד רגישה יותר לשינויים הורמונליים בגוף.

אם את חווה כאב ומעוניינת לדעת אם הוא מחזורי, מומלץ לנהל יומן המתעד את הימים בחודש בהם את חווה את הכאב, ולדרג אותם בסולם שתקבעי. במקביל יש לסמן את שלבי המחזור והווסת כפי שאת חווה אותם. זאת במשך כחודשיים-שלושה. כמובן שאם במהלך אותו זמן חלה החרפה, או שמופיע דבר-מה הדורש בירור, כדאי ומומלץ להתייעץ עם רופא.

כאבים שאינם מחזוריים

כאבים אלו מוגדרים ככאלה שלא משתנים עם המחזור החודשי. מבחינת תחושה, בדרך-כלל מדובר בכאב חד באחד מהשדיים ובאיזור מסויים של השד. הוא נפוץ פחות מכאב מחזורי והסיבות הגורמות לו הן שונות (ולפעמים גם לא נמצאת סיבה מסויימת). גורמים אפשריים הם: ציסטה, גוש שפיר, קצות עצבים שנפגעו, פגיעה פיזית ועוד.

כאב מסוג זה עשוי גם לנבוע ממקור שאינו השד עצמו אלא מהחזה, מהסחוס בעצמות הבריח או מדופן בית החזה.

גם כאן אציין כי אין להשאיר דבר למקרה, ועם הופעת תסמין חריג חשוב מאוד להתייעץ (ברוגע…) עם רופא.

עצות כלליות בנושא

רצוי לנהל מעקב ביומן, כפי שתואר לעיל, בכדי לדעת האם הכאב הוא מחזורי או לא.
השתמשי בחזייה במידה המתאימה. יש הערכות המדברות על כך ש-70% (!) מהנשים משתמשות בחזייה במידה הלא מתאימה. אל תהססי להתייעץ עם הצוות המקצועי בחנות.

תזונה – קיימות עדויות (גם אם לעיתים הן לא מספיק חזקות מבחינה מחקרית) לכך שמזונות מסויימים עשויים להגביר את הכאב (קפאין, שוקולד, יין אדום) ואחרים יכולים להפחיתו (מזונות או תוספים המכילים את הויטמינים B1, B6, E). כל אחת יכולה לבדוק עם עצמה את ההשפעות של מזונות ותוספים שונים.

בכל אי ודאות והופעת כאבים בשד מומלץ לפנות לבדיקה על ידי כירורג השד המטפל.

בריאות שלמה לכולנו!

Comments for this post are closed.