סימנים לסרטן השד: תסמינים נפוצים

השדיים עוברים שינויים רבים בחלוף השנים. הם משנים גודל, צורה ואפילו משקל, וחשוב שכל אחת תכיר היטב את גופה. מבנה השד שלנו משתנה בעקבות סיבות מגוונות: מגורמים הורמונליים ועד ירידה ועלייה במשקל הגוף. השינויים הללו הם רגילים ומלווים אותנו שנים רבות, אבל דווקא בשל כך עלינו להיות ערניות מאוד כאשר אנחנו רואות שמשהו השתנה. זה לא אומר שצריך להילחץ מכל שינוי קטן, אבל בהחלט חשוב לשים ולדווח על כך לכירורג השד המטפל כאשר מופיעים סימנים כאלו ואחרים, אשר עשויים לאותת על סרטן השד.

בישראל, בדומה למתרחש בעולם, סרטן השד הוא הסרטן השכיח ביותר בקרב נשים, והאחראי לכשליש ממקרי הסרטן החדשים בכל שנה בנשים. נכון שהסיכון הגבוה ביותר לסרטן נצפה בנשים בקבוצות הגיל המבוגרות, אך חשוב לדעת שכמעט רבע מן הנשים המאובחנות בסרטן השד הן צעירות מתחת לגיל 50.

תסמינים ותלונות נפוצות בסרטן השד

סימפטומים או תסמינים לסרטן השד יכולים להיות שונים, לעיתים לא נחוש דבר ולעיתים השינויים יהיו בולטים. במקרים רבים גידול סרטני מתפתח באיטיות רבה ומתחיל בגוש תאים קטן שאינו גורם לשום תופעות, ולכן לא קל לאבחן אותו. על אף שגוש בשד נחשב לסימן הנפוץ ביותר לסרטן השד, המחלה יכולה לגרום לשינויים נוספים בשד, או אפילו לא להיות מלווה בסימנים כלל, ובכל זאת ישנם כמה תסמינים שיש לשים אליהם לב, וכנשים עלינו ללמוד כיצד להבחין בהם ולהכיר אותם:

1. גוש בשד - התסמין הנפוץ ביותר הוא מישוש גוש חדש בשד. רוב הגושים שיופיעו בשד יתגלו כגידולים שפירים, אך לעיתים גם הם דורשים טיפול מיוחד והסרה.

2. שינויים בתחושה - הופעת גוש או התעבות עור באזור השד או בתי השחי ואפילו סביב עצם הבריח, גירוד עקשני שאינו חולף או תחושת עקצוץ, שינוי במרקם העור או גדילה של הנקבוביות בעור השד אשר מתוארת לעיתים כתחושה הדומה לקליפה של פרי הדר.

3. שינויים במראה השד - כל שינוי הנראה לעין בצורת השד או במרקם העור, דוגמת אדמומיות, קשקשת, קילוף, גירוי או נפיחות, היווצרות כיבים (פצעים פתוחים) על פני השד וכן גומות או שקעים בעור השד, התנפחות או התכווצות לא מוסברת של השד, התנפחות ורידים על גבי השד בצורה לא אחידה. יש לשים לב במיוחד אם השינויים הללו מתרחשים בשד אחד בלבד.

4. סימפטומים הקשורים בפטמה - רגישות מיוחדת בפטמה, כאבים ממושכים וחוסר נוחות, השטחה או היפוך של הפטמה פנימה, שינוי בגודלה והפרשות דם או נוזל שאינו קשור להנקה.

5. שד נפוח ואדום - הופעת אודם וחום בשד ללא קשר להנקה או לזיהום, בצקת או נפיחות באזור מסוים ואף בשד כולו.

6. כאב מתמשך בשד או בבית השחי - כאב בשד הוא תחושה שכיחה שלרוב אינה מדאיגה וכמעט תמיד אינה ביטוי של סרטן השד, אך אין להתייחס בביטול לתחושת כאב ממושכת, במיוחד אם הכאב מופיע בשד אחד בלבד או שמתלווים אליו תסמינים נוספים.

גיליתי אצלי חלק מהתסמינים. מה עושים עכשיו?

חשוב להדגיש כי על אף שכל התסמינים שצוינו מעלה עלולים להופיע בעת סרטן השד, ישנן חולות שלא יחוו אפילו אף אחד מהם, וזו הסיבה שחשוב כל כך להקפיד לעבור בדיקות שגרתיות לגילוי סרטן השד. כמו כן, לעיתים מקורם של התסמינים הללו במצב רפואי אחר, ולא בסרטן השד, אך בכל הופעה של תסמין חשוב לפנות לבדיקת רופא או רופאה המתמחים בכירורגיית שד.

הדבר הראשון שעלייך לעשות אם גילית אצלך חלק מהתסמינים, הוא לעדכן את הכירורג המטפל ולפנות לבדיקה.
זכרי שרוב הסימפטומים יכולים להעיד על תופעות אחרות ורוב הגושים המתגלים בשד הם שפירים, לכן - אל תלחצי או תיכנסי לפאניקה, אבל אל תזניחי - קבעי תור לבדיקה בהקדם.

בכל שינוי המופיע בשד מומלץ לפנות לבדיקת כירורג שד להמשך בירור, ובמקרה הצורך גם לטיפול. רצוי להתחיל טיפול בהקדם האפשרי כדי למנוע סיכונים ואי-נעימויות בעתיד ולהבטיח טיפול יעיל יותר.

כאשר התגלה גוש בשד הרופא המטפל יבצע בדיקה ידנית ובדיקת ממוגרפיה ודימות נוסף לפי הצורך. לאחר הבדיקה ניתן יהיה לדעת אם הגוש בשד הוא ציסטה, גידול שפיר או גידול סרטני שבו יש לטפל במהירות. במידה והגוש ממאיר, כדאי לדעת זאת כאשר הוא עודנו קטן כדי להגדיל את הסיכויים לטיפול מיטבי. חשוב לדעת שגוש גדול לא בהכרח חוזה החלמה קשה יותר, אך במידת האפשר רצוי להימנע מסיכונים מיותרים.

זכרי: אם יש ספק - אין ספק. גשי להיבדק!

בריאות שלמה לכולנו.

 

נכתב על ידי  ד"ר סמדר פקר ניר

Comments for this post are closed.