ציסטה בשד

ציסטה בשד (Breast Cyst), אחד מממצאי הבדיקה הנפוצים הוא ציסטה בשד. יש נשים רבות המקבלות תשובה זו בבדיקת האולטרסאונד ופונות בבהלה לבדיקה.

אז מהי הציסטה?

מדובר בשק עם נוזל בתוכו, לעתים צלול ומימי ולעתים מגיע לצבע ירקרק וסמיך, לעתים בלחיצה על הציסטה ישנה הפרשה מהפטמה משום שהיא נדחקת דרך צינורות החלב החוצה לכן לרוב אין לחשוש מהפרשה צהבהבה או ירקרקה מהפטמה.

איפה היא מופיעה?

הציסטה נפוצה באיברים כמו שדיים, שחלות, כבד, כליה ולרוב אין לה השלכות ברות סיכון. נדירות הציסטות בהן מתחבא גידול ממאיר.

למי יש ציסטה בשד?

  • לאחת מכל עשר נשים יש ציסטה בשד שבשלב זה או אחר של חייה.
  • גילוי ציסטות נפוץ יותר בגילאים 30-40.
  • נשים המטופלות בטיפול הורמונלי בעלי שכיחות גבוהה יותר לפתח ציסטות.

איך מורגשות הציסטות?

ישנן ציסטות קטנטנות שלעתים נמושות ככגבשושיות עדינות וישנן ציסטות גדולות ומפריעות, שיכולו להגיע למספר סנטימטרים. יש נטיה לחוש דקירות במקום לפרקים, או כאב במגע ותנועה.

מהי דרך הבירור?

הציסטה נמושה כגוש בשד, ועד שלא אבצע סונר (אולטראסאונד) לא אוכל לדעת בודאות באיזה גוש מדובר. לכן כאשר מופיע גוש חדש בשד רצוי לפנות לבדיקת כירורג. כך נוכל להחליט על התאמת דימות מכוון. המתכון שייבחר לרוב הוא אולטרסאונד בנשים צעירות מ-40 ואולטרסאונד וממוגרפיה איכותית מכל לגיל 40 כבירור ראשוני לגוש חדש.

לעתים אדקור  את הגוש  עם מזרק ומחט ובאם יוצא ממנו נוזל נדע שאכן מדובר בציסטה.

הטיפול בציסטה בשד

ככלל אין צורך להסיר ציסטה בשד!

במקרים קיצוניים של כאב ניתן לנקר את התוכן ולהוציא הנוזל, אך יש להן נטיה להתמלא חיש קל והניקור יכול לעודד היווצרות דלקת וזיהום בהמשך, לכן אינו מומלץ- אלא במקרים קיצוניים של אי נוחות.

מעקב

לרוב אני לא ממליצה לעקוב אחר ציסטות, אלא אם יש להן מראה חשוד ולא סדיר ואז עורכת להן ביופסיה. ביופסיה זו יכולה להיות על ידי דיקור תוכן הציסטה ובדיקה האם יש בה תאים ממאירים בביופסיית מחט דקה, או דגימה מהדופן שלה או מאזורים מוצקים בה בביופסיית מחט עבה.

סיבוכים

לעתים ציסטות מזדהמות ויכול להיווצר במקום הליך דלקתי הגון עד יצירת מורסה המכילה מוגלה, מצב המצריך ניקוז בו אפתח את החלל ולעתים אשאיר נקז. סיבוך זה אינו נפוץ, וההליך המתבצע ע"י כירורג שד.

לסיכום

לרוב ציסטות הן חברותינו לחיים.  משום שאין לדעת אם גוש הוא ציסטה או אחר, אלא לאחר דימות מכוון- יש להיבדק ע"י כירורגית שד בכל גוש שמופיע בשד. יש צורך שאבדוק מקרים של ציסטה עם מראה שאינו סדיר בדימות מכוון לשד.

ואם יש ספק- אין ספק ואני תמיד מדגישה שיש להיבדק.

מאחלת רק בריאות עם או בלי ציסטות!

נכתב ע"י דוקטור סמדר פקר ניר

Comments for this post are closed.