ציסטה בשד

ציסטה בשד (Breast Cyst), אחד מממצאי הבדיקה הנפוצים הוא ציסטה בשד, ונשים רבות המקבלות תשובה זו בבדיקת האולטרסאונד פונות בבהלה לבדיקה.

אז מהי הציסטה?

מדובר בשק עם נוזל בתוכו, לעתים צלול ומימי ולעתים מגיע לצבע ירקרק וסמיך, לעתים בלחיצה על הציסטה ישנה הפרשה מהפטמה משום שהיא נדחקת דרך צינורות החלב החוצה לכן אין לחשוש מהפרשה צהבהבה או ירקרקה מהפטמה.

איפה היא מופיעה?

הציסטה נפוצה באיברים כמו שדיים, שחלות, כבד, כליה ולרוב אין לה השלכות ברות סיכון. נדירות הציסטות בהן מתחבא גידול ממאיר.

למי יש ציסטה בשד?

  • לאחת מכל עשר נשים יש ציסטה בשד שבשלב זה או אחר של חייה.
  • גילוי ציסטות נפוץ יותר בגילאים 30-40.
  • נשים המטופלות בטיפול הורמונלי בעלי שכיחות גבוהה יותר לפתח ציסטות.

איך מורגשות הציסטות?

ישנן ציסטות קטנטנות שלעתים נמושות ככגבשושיות עדינות וישנן ציסטות גדולות ומפריעות, שיכולו להגיע למספר סנטימטרים. יש נטיה לחוש דקירות במקום לפרקים, או כאב במגע ותנועה.

מהי דרך הבירור?

הציסטה נמושה כגוש בשד, ועד שלא מבוצע סונר (אולטראסאונד) לא ניתן לדעת בודאות באיזה גוש מדובר.

הטיפול בציסטה בשד

  • אין צורך להסיר ציסטה בשד!

במקרים קיצוניים של כאב ניתן לנקר את התוכן ולהוציא הנוזל, אך יש להן נטיה להתמלא חיש קל והניקור יכול לעודד היווצרות דלקת וזיהום בהמשך, לכן אינו מומלץ אלא במקרים קיצוניים של אי נוחות.

מעקב

לרוב אין צורך לעקוב אחר ציסטות, אלא אם יש להן מראה חשוד ולא סדיר ואז מומלץ לערוך להן ביופסיה. ביופסיה זו יכולה להיות על ידי דיקור תוכן הציסטה ובדיקה האם יש בה תאים ממאירים בביופסיית מחט דקה, או דגימה מהדופן שלה או מאזורים מוצקים בה בביופסיית מחט עבה.

סיבוכים

לעתים ציסטות מזדהמות ויכול להיווצר במקום הליך דלקתי הגון עד יצירת מורסה המכילה מוגלה, מצב המצריך ניקוז והשארת נקז או ניקוז כירורגי ופתיחת החלל, סיבוך זה אינו נפוץ, הליך המתבצע ע"י כירורג שד.

לסיכום

ציסטות הן חברות לחיים. חיו ותנו להן לחיות.

נכתב ע"י דוקטור סמדר פקר ניר

Comments for this post are closed.