אונקופלסטיקה – מה זה?

על אף, שגם כיום, באופן טבעי, כשאנחנו מדברים על פעולות שונות (ובמיוחד כאלו הנוגעות לתחום האונקולוגי), בריאות המטופל/ת היא זו הנמצאת במוקד תשומת הלב, חשוב לזכור כי גם לאסתטיקה ישנו מקום חשוב באיכות החיים שלה זוכים המטופלים לאחר הטיפולים. זאת, בניגוד לזמנים-עברו, בהם, אך ורק, הבריאות הייתה זו שנמצאה לנגד עיניהם של כל אנשי המקצוע שבהם פגשו המטופלים במסעם לעבר ההחלמה.

וכך, כיום, צמחו תחומים המשלימים לכירורגיה ולריפוי עצמם, תחומים העוסקים לא רק בהצלת חיי המטופלים אלא גם באיכות החיים שלהם. האונקופלסטיקה היא אחד מהתחומים הבולטים הללו, והתפתחותה הרבה בשנים האחרונות היא זו המאפשרת למנותחות השד לצאת מניתוח הסרת הגידול עם שד (או שדיים) משוחזרים, שלמים וסימטריים.

מהי, בעצם, אונקופלסטיקה?

אונקופלסטיקה היא הלחם של שתי המילים - אונקולוגיה ופלסטיקה, ומשכך, היא כוללת את כלל הפעולות המבוצעות המשלבות בין הניתוח האונקולוגי של השד / שדיים (המבוצע על כירורג/ית שד) לבין הניתוח המשחזר, המבוסס טכניקות כירורגיה אסתטית (המבוצע על ידי כירורג/ית פלסטי/ת). בניתוח האונקופלסטי יוסרו הגוש והרקמות הממאירות מהשד/שדיים, ומייד, יבוצע שחזור השד באמצעות שיטות שונות. במקרה של ניתוח אונקולוגי רק בשד אחד בלבד, במקביל, יבוצע ניתוח גם בשד הבריא לצורך יצירת הסימטריה הרצויה. כך שבאופן מתומצת, ניתן לומר כי אונקופלסטיקה הינה הניתוח הפלסטי לשחזור השד המתבצע מיד לאחר הניתוח האונקולוגי שמטרתו היא הסרת הגידול.

אונקופלסטיקה - שחזור השד לאחר כריתתו החלקית (Lumpectomy)

הכריתה החלקית של השד בשילוב עם טיפול קרינה BCT Breast Conserving Treatment-) נחשבים כיום כטיפול המקובל למקרי סרטן שד המתגלים בשלב מוקדם.

רוב כריתות השד החלקיות אינן פוגעות במראה של השד באופן קיצוני. במקרים שבהם הכריתה הנדרשת הינה חלקית, אבל כוללת למעלה מ- 20% מנפחו של השד (או במקרים בהם השד שמנותח קטן), כריתה עלולה לגרום לעיוותים בצורתו של השד ולסטיית הפטמה מהמקום הטבעי שלה העיוות אף עלול להיות מוחמר בשל הטיפול הקרינתי.

במקרים כגון זה, הגישה האונקופלסטית תשלים את נפחו החסר של השד באמצעות שתי שיטות שחזור אפשריות - מילוי הנפח חסר באמצעות הכנסת רקמה מאזורי גוף אחרים או ארגון מחודש של רקמות הסמוכות לשד שנותח לצורך מילוי הנפח החסר. אצל נשים בעלות שדיים גדולים, לרוב, במקרה כזה, תתבצע הקטנת שדיים דו-צידית, בכדי להתאים את גודל וצורת השד הבריא לשד המנותח.

אונקופלסטיקה - שחזור השד לאחר כריתה מלאה (Mastectomy)

בשחזור השד המבוצע מיד לאחר כריתתו מלאה ניתן להשתמש בעודפי העור מהשד שנכרת למטרות השחזור, דבר המבטיח מראה אסתטי טבעי יותר, לעומת שחזורים המבוצעים בנפרד מהניתוח האונקולוגי-עצמו. על אף שניתוח השחזור הצמוד לניתוח האונקולוגי מאריך (בהתאם לשיטת השחזור הנדרשת) את משך הניתוח, תוצאותיו מאפשרות למטופלת להתמודד בקלות רבה יותר עם ניתוח כריתת השד. שחזור השד בכריתה מלאה יתבצע (בהתאם להחלטת הצוות הרב-תחומי בעצה אחת עם המטופלת) על ידי השתלת שתל מלאכותי או שימוש ברקמות גוף של המנותחת עצמה.

בחירת שיטת השחזור והחלטה על העיתוי המדויק לביצוע ניתוח השחזור תהיינה תלויות במספר גורמים, ובראשם - העדפות המטופלת. יחד עם זאת, נכנסים אליהן גורמים אובייקטיביים - בריאותיים נוספים כדוגמת מחלות הרקע וגורמי הסיכון של המטופלת, מידת התפשטותו של הגידול, הטיפול שישלים את הניתוח וכן הלאה. כל אלה נידונים בהרחבה ובפירוט רב בשיחות שמתקיימות בין המטופלת לבין הצוות הרב-תחומי שעתיד לטפל בה וללוותה.

כיצד מתבצע הניתוח האונקופלסטי?

לאחר הבדיקה על ידי הצוות הרב-תחומי וההחלטה על הצורך בניתוח ועל גישת הפעולה, הניתוח כולו יתבצע תחת השפעת הרדמה כללית - כירורג/ית השד יכרתו את הגוש הממאיר ואת הרקמות הנגועות בהתאם לגבולות המסומנים. לאחר מכן, הכירורג/ית הפלסטי/ת ישחזר את צורתו של השד בהתאם לצורך - כריתת עודפי העור, מיקומן מחדש של העטרה והפטמה, ואף הקטנת נפח השד הבריא במטרה להשיג סימטריה בין שני השדיים.

ההחלמה והשיבה לחיים בריאים

לרוב, המטופלת תישאר לילה אחד בבית החולים לצורך השגחה. את החזרה לתפקודה המלא היא תחל תוך פרק זמן של שלושה עד חמישה ימים, בהתאם לנסיבות ולנתוניה הפרטניים.

ומה בהמשך? האם ניתוח שחזור השד עלול ליצור מכשול באיתור סרטן השד בעתיד?

חשוב לדעת, כי בניגוד למיתוסים, לניתוח שחזור שד המבוצע בסמוך לניתוח האונקולוגי אין סכנה להוות מכשול לגילויים עתידיים של סרטן שד. יחד עם זאת, חשוב לפעול על פי הנחיות הרופא המטפל ובכל מקרה של חשש להתפתחות נוספת / חזרה של הסרטן, לפעול במהירות וללא שהיות.

אונקופלסטיקה

לסיכום

חשוב לדעת, כי עיצובו מחדש או שחזורו של השד בשלבים המאוחרים יותר (כלומר, שלא בצמוד לניתוח האונקולוגי) ובמיוחד לאחר טיפול בקרינה, עלולים להיות מורכבים וקשים יותר, וזאת, בשל הפיכת רקמת השד לצלקתית ולאלסטית פחות.

על אף שפעולות השחזור ושיקום השד מוגדרות כפעולות "אסתטיות" (וכתוצאה מכך, הן נחשבות, לכאורה, לפחות חשובות מהחלק האונקולוגי של הטיפול בסרטן השד ) תוצאותיהן עתידות ללוות אותך לאורך כל חייך, ולכן, מומלץ לבחור, מראש, בכירורג/ית שד המסוגל/ת לספק מענה כולל ורב-תחומי לטיפול!

 

Comments for this post are closed.