עולם ניתוחי השד רחב ולכל מטופלת יהיה תכנון ניתוחי שונה בהתאם לממצא הגידולי וטיבו, גודל הגידול ביחס לשד, אופי הגוש, ובשנים האחרונות יותר ויותר קיימת התחשבות ויחס לרצון המטופלת.
עד לפני כ-40 שנה ניתוחי השד היו רדיקליים וכללו כריתת שד מלאה עם הסרת בלוטות נרחבת, היום ניתוחים אלו בשוליים, רוב הניתוחים הם משמרי שד. עם זאת עם השנים מתווספות כריתות מניעתיות לנשים עם נשאות גנטית לממאירות בשד להן סיכון גבוה לסרטן השד. אלו זוכות היום בניתוח של כריתת שד עם שימור עור השד והפטמה ותוצאות פנטסטיות לרוב.

ברוב המקרים מתווספת לאחר הניתוח הקרנה לשד וזו מורידה את הסיכון להישנות מקומית ברמת השד. בשנים האחרונות גם כאן חל שינוי ולמקרים רבים מבוצעת קרינה תוך ניתוחית.

אלו הם ניתוחי השד המקובלים:

למפקטומיה (Lumpectomy)

כריתת גוש בשד: זהו הניתוח הנפוץ ביותר. בניתוח זה כורתים את הגידול בלבד תוך שמירה על רקמת השד הבריאה. מתאים למקרים בהם המחלה בשד מוגבלת ומערבת שטח בו ניתן יהיה לשמר את השד בצורה מיטבית.

כריתת שד ( Mastectomy)

ניתוח בו מסירים את מרבית רקמת השד במקרים בהם יש קושי לשמר את השד, מחלה נרחבת בשד, מחלה רב מוקדית בה יש מספר מוקדים באזורים שונים של השד או שמערבת יותר מרביע של השד ובה לא ניתן לשמר את השד בצורה אופטימלית אף אם נבצע ניתוח אסתטי הנקרא אונקופלסטיקה.

כריתת שד אף מבוצעת לנשים בריאות בעלות מוטציה גנטית או סיכון מוגבר מאד לפתח סרטן שד במהלך חייהן. לציין כי אין מחייבים בכך אך בשנים האחרונות ובעזרת אנג'לינה ג'ולי ששיתפה את העולם בסיפורה כנשאית BRCA1 ועברה כריתת שדיים מניעתית יש בהחלט טרנד משמעותי לכך.

שחזור שד

לרוב כריתת השד בימינו מושלמת עם שחזור שד מיידי בו מוחדר לשד שתל סיליקון או תומכן, או במקרים אחרים מבוצע שתל מרקמת הגוף הבריאה. כך אנו מצליחים לרוב לשמר את עור השד ואף בכמות גדלה את הפטמות. שחזור השד חשוב לשמירה על תחושת החיות, הנשיות והבריאות ומקובל ביותר. יש נשים שאינן מעוניינות עדיין בהליך זה או שאינן מתאימות משום שהמחלה בשלב מתקדם ואינה מתאימה לכך ועוברות כריתת שד פשוטה.

המלצת מטופלות

אורלי, מודיעין:
"שמחה בלב שלם שבחרתי את דר' סמדר פקר ניר קודם כל היא אישה, אנושית, קשובה, איכפתית ממליצה בחום מכל הלב"

עינת הצמרי שביט, חדרה:
"עוד לפני שנפגשתי פנים אל פנים עם דר סמדר פקר ניר, היא היתה נגישה מאוד טלפונית ומרגיעה.ענתה בסבלנות אין קץ לכל שאלה ושאלה. השרתה בטחון לכל אורך התהליך,הרגשתי בידיים טובות! סביב הניתוח הרגשתי מלווה לחלוטין קיבלתי תשומת לב אישית וחום מרגיע. דר פקר ניר אנושית,מקצועית,חמה עניינית ואכפתית. כל הזמן זמינה ומתעניינת כאילו אני הפציינטית היחידה שלה. ממליצה עליה בחום רב! חוויה מצויינת!"

להמלצות נוספות לחצי כאן

דגימת בלוטת הזקיף (Sentinel lymph node biopsy)

פרוצדורה המבוצעת לרוב מקרי סרטן השד ובה מזריקים חומר רדיואקטיבי סביב העטרה מספר שעות לפני הניתוח- כאשר החומר מתנקז מהשד לבלוטות הלימפה בבית השחי, ממש כמו שתאי הגידול מנסים למצוא את דרכם מהשד לבית השחי. יש לרוב כ1-4 בלוטות זקיף אותן ניתן לזהות בצפצוף בעזרת מכשיר מונה גייגר. לרוב מוזרק צבע כחול סביב העטרה בתחילת הניתוח העוזר לכירורג לשמוע וגם לראות את הבלוטות המצפצפות והכחולות. פתולוג מביט בבלוטות תוך כדי הניתוח לאחר שהוצאו ומעדכן את הכירורג באם תקינות או שיש בהן ממאירות. לרוב אין צורך בהמשך התערבות.

הסרת בלוטות לימפה מבית השחי (Axillary dissection)

מבוצע כאשר ידוע על בלוטות נגועות בממאירות לאחר שנגדמו. בשיטה זו מסירים בלוטות בצורה נרחבת תחת בית השחי. יש צורך לשמור על היד המנותחת בהמשך בשל פגיעה שעלולה להיות בניקוז הלימפטי בה.

קרינה תוך ניתוחית (Intrabeam)

שיטה חדשנית בה מבוצעת הקרינה תוך כדי הניתוח בתוספת זמן של בין 20-50  דקות למקרים בהם מדובר בגידולי שד קטנים יחסית ובודדים, בעלי אופי שאינו אלים ובכך נחסכות לרוב הקרנות במשך כ-3 שבועות בהמשך. 

איך לבחור את כירורג השד?

דוקטור סמדר פקר ניר מאמינה שצריך ללכת אחר המלצות וכן רחשי הלב.

כירורג השד אינו רק המנתח ומסיר הסרטן, אלא גם הרופא שהולך יד ביד עם המטופלת ממצב בריאות מלאה לתוך עולם של אי ודאות ומתח, בשורות לא קלות שצריך להתמודד איתם, צורך לעדכן בני משפחה, ולשם כך צריך כירורג בעל יכולת לחבר הכל יחדיו, בר שיתוף פעולה, זמינות, יחס חיובי, ולא מעט אופטימיות.

דוקטור סמדר פקר ניר היא כירורגית שד המתמחה ספציפית בתחום זה בתוך הכירורגיה בין היתר מתוך תחושת שליחות ורצון לסייע בטיפול מהיר, חכם ומיטבי, זהיר אונקולוגית, תוך השקעה באסתטיקה ניתוחית ובמניעת סרטן השד הבא.

רוצה שנתקשר אלייך?

מלאי את הטופס ונחזור אלייך בהקדם האפשרי

    השדות המסומנים ב* הינם שדות חובה.