סרטן שד בעת מלחמה

גם בעיתות שלום ובימים רגועים, אנחנו הנשים, לרוב, דוחקות את הדאגה לבריאותינו-אנו לסוף סדרי העדיפויות הקבועים שלנו, במיוחד כשמדובר בבדיקת מצב שעלול להתגלות כרציני, כדוגמת סרטן השד.

כך שעל אחת כמה וכמה שיש לנו "לגיטימציה" הגיונית לכך בימים לחוצים כמו הימים שאותם אנחנו חוות כיום. יחד עם זאת, חשוב לזכור, כי לסרטן השד, ככלל, יש אחוזי ריפוי גבוהים הנחשבים לגבוהים יותר ככל שהסרטן מתגלה מוקדם יותר.

את המאמר של היום נחלק לשני חלקים. חלקו הראשון יפנה לנשים החוששות שיש להן סרטן שד ועדיין לא אובחנו, והחלק השני יפנה אל הנשים שכבר אובחנו כמתמודדות עם סרטן השד והן לפני הטיפולים או בעיצומם.

יש בליבך חשד שיש לך סרטן השד? אל תתעכבי, היבדקי!

אם קראת, ולו רק חלק, מהמאמרים הקודמים שפרסמנו, בוודאי כבר הבנת שהגילוי המוקדם משחק תפקיד משמעותי בסיכויי ההחלמה של נשים המתמודדות עם סרטן השד. בשנים האחרונות הפכה המודעות לסרטן השד לגבוהה בהרבה יותר משהייתה בעבר, וסיכויי ההחלמה, בזכות זאת ובזכות התפתחויות טכנולוגיות האבחון והטיפול, אף הם, עלו בהתאם.

אולם, למרות אותם נתונים מעודדים, חייבים לזכור, שתפקיד המפתח, הקו הראשון בהגנה הזו על בריאותך, מוטל על כתפיך. את חייבת להיות קשובה לגוף שלך, ערנית לכל שינוי ודפורמציה בשדיים, וכמובן, להקפיד על שילוב של בדיקה עצמית (לפחות פעם בחודש) ובדיקת כירורג שד (לפחות אחת לשנה). יצירת דפוס מודעות כזה והשמירה עליו עשויות לסייע לך לגלות את הסרטן כבר בשלביו המוקדמים.

גילית גוש, פצעון או כל ממצא חריג אחר?

אל תשתהי, פני לרופא/ה המטפלים בך.

על אף שמעל ל-80% מהגושים המתגלים בשדיים אינם מאובחנים, לאחר בדיקה מקיפה, כממאירים, הפניה לבדיקות מקיפות באמצעות הדמיה (אולטרה סאונד או ממוגרפיה), שירותים הפועלים כסדרם גם בימי מלחמה, עשויה לסייע לך להירגע לחלוטין (או, לחילופין, להבין בדיוק עם מה את מתמודדת).

ובעיתוי זה, חשוב לציין כי כל מכלול השירותים המטפלים בנשים המתמודדות עם סרטן השד (דימות, בדיקות דם, חדרי ניתוח, תורים לטיפולים אונקולוגיים וכן הלאה) ממשיכים לפעול כסדרם גם בימים מתוחים אלה. ולכן, גם כיום, כמו בעבר, חשוב שלא להשתהות, להיבדק ולהתחיל בטיפולים (במידת הצורך) מיד עם הגילוי / אבחון.

מתמודדת עם סרטן שד מאובחן? אל תשברי את הרצף הטיפולי!

ההתמודדות עם סרטן השד אינה, אך ורק, פיזית-פרקטית, ולכן, נתייחס כאן לשני המישורים, המישור המעשי והמישור הנפשי.

במישור המעשי, חשוב לציין, כי כל יציאה  מרצף הטיפולים הינה בעייתית מההיבט של הטיפול היעיל במחלה, ולכן, ההמלצה הגורפת היא להקפיד ולהמשיך בשגרת הטיפולים שתוכננו ונקבעו מראש על ידי הרופא/ה המטפל/ת. גם במקרים בהם פונית (או התפנית) מביתך בשל סכנה ממשית (כפי שקרה לאחרונה ללא מעט נשים מטופלות שהן תושבות עוטף עזה או הצפון הרחוק), חשוב להקפיד ולשמור על הרצף הטיפולי בכל מקום שאליו תגיעי. במקרה כזה, הטיפולים יתבצעו במיקומך החדש, בעוד שהמעקב וניהול המחלה ומהלכה ימשיכו להיות מבוצעים על ידי הרופא/ת הקבוע/ה המטפל/ת בך.

הניתוחים האונקולוגיים שנקבעו מראש ממשיכים להתבצע כרגיל, ואף, במידת הצורך, ייקבעו ניתוחים חדשים לנשים הזקוקות להם. אמנם, במצב של מלחמה, כל הניתוחים האלקטיביים נדחים על מנת לפנות ולשריין כמה שיותר חדרי ניתוח, רופאים, אחיות וצוותים רפואיים לחיילים ולאזרחים פצועים, אולם הניתוחים להסרת גידולים אונקולוגיים אינם ניתוחים אלקטיביים אלא ניתוחים המוגדרים בתעדוף גבוה, ולכן, הם נקבעים ומבוצעים כסדרם. יתכן, במקרים מסוימים, כי לאור המצב, ייתכנו עומסים נקודתיים זמניים במרכזים רפואיים מסוימים, אולם, כאמור, הניתוחים להסרת הגידולים האונקולוגיים נכללים תחת הניתוחים שבתעדוף גבוה, ולכן הם ימשיכו להתבצע גם בימי המלחמה.

וכעת, אחרי שסיימנו לעסוק בפרקטיקה, בואי ונדבר על האספקט הנפשי.

זה מובן מאליו שאת לחוצה, חרדה, מוטרדת, חוששת או במצב רוח עצוב / מורכב יותר מהרגיל. ימים לא קלים עוברים על כולנו, וההתמודדות עם ניסיון לשמור על שגרה כלשהי בימים לא שגרתיים ובמציאות המשתנה במהירות מאתגרת את כולנו.

לך, המתמודדת כרגע עם סרטן השד, חשוב (אפילו יותר מאשר לאנשים האחרים) להיות קשובה לעצמך ולצרכים שלך, להיות מחוברת למה שאת חשה. אל תשתיקי את הפחדים, אל תחושי שזה "לא בסדר" לחוש בצורה מסוימת או להיות עסוקה בעצמך במצב הזה. למצבך הנפשי, לתקווה, לאופטימיות ולמצב הרוח שלך, יש משקל משמעותי בהצלחת תהליכי הטיפול, הריפוי וההחלמה שאת עוברת כעת, ולכן, חשוב מאד שלא גם תזניחי אותם. זה בדיוק הזמן לגלות מחדש תחביב ישן שזנחת (או, לחילופין, לגלות תחומי התעניינות חדשים), לאוורר את הרגשות והתחושות שלך ולדבר עליהם כמה שיותר (עם בן/ בת הזוג, חברה טובה או, אפילו, אם חששותיך נוגעים למצבך או להמשכיות הטיפולים - עם הרופא/ה המטפל/ת בך), ובעיקר, להחליט שאת חזקה ושום דבר לא ינצח אותך!

סרטן שד בעת מלחמה

 

כמו בימים רגועים, גם בתקופה זו, אני כאן, עומדת לרשותך, לצידך!

Comments for this post are closed.