תוך כמה זמן מתפתח סרטן השד?

באופן כללי ניתן לומר שהתשובה לשאלה תוך כמה זמן מתפתח סרטן שד היא בין שלושה שבועות לחמש שנים. מדובר בטווח זמנים רחב מאוד משום שסרטן השד לא מתפתח בקצב קבוע אצל כל חולה: התפתחות סרטן השד תלויה במספר רב של גורמים, לרבות סוג סרטן השד והמאפיינים הפיזיולוגיים הספציפיים של החולה.

איך מחשבים קצב התפתחות סרטן שד?

התפתחות תאים סרטניים מתרחשת כאשר תא סרטן יחיד מתחלק לשני תאים סרטניים, כל אחד מהם מתחלק שוב לשני תאים סרטניים וכן הלאה. קצב התפתחות כזה מכונה אקספוננציאלי (או 'מעריכי'), ופירוש הדבר שככל שגידול סרטני גדול יותר, כך הוא גדל בקצב מהיר יותר.

יש תאים סרטניים שלוקח להם עשרים יום להתחלק, חודש, חצי שנה וכו'. לכן, מדידת התפתחות סרטן שד מתבצעת על פי קצב ההכפלה של הגידול, כלומר בכל כמה זמן הנפח שלו גדל פי שניים. הקצב מושפע משלל גורמים נוספים, ויכול אף להשתנות עם הזמן, מה שמקשה עוד יותר על ההערכה.

מה משפיע על התפתחות סרטן השד?

כיום ידוע שקיימים מספר גורמים שמשפיעים על התפתחות סרטן השד. כך לדוגמה ככל שגיל החולה נמוך יותר, כך הגידול מתפתח מהר יותר. יש גם סוגי סרטן שד שידוע כי הם מתפתחים במהירות יחסית לסוגים אחרים – ואם שמעת בעבר את המונח 'סרטן אגרסיבי', לכך הכוונה.

בנוסף קיימות השערות לפיהן קצב ההתפתחות של גידולים סרטניים מסוימים משתנה במהלך גדילתם: כאמור, ככל שהגידול גדול יותר כך הוא מתפתח מהר יותר, אבל יש מחקרים המצביעים על כך שכאשר הגידול עדיין מיקרוסקופי, הרבה לפני שמורגשים תסמיני מחלה, קצב הגידול שלו מהיר מאוד ומואט בהמשך.

תוך כמה זמן מתפתח סרטן השד

גורמים נוספים שיש להם קשר לקצב התפתחות סרטן השד הם ההיסטוריה המשפחתית של החולה, הטיפול במחלה למן הרגע בו התגלתה (סוגי טיפול מסוימים עשויים לעצור את התפתחות הגידול ולעיתים להקטינו ובכך 'להשיב את הגלגל לאחור'); וכן יש חשיבות עצומה לנקודת הזמן במהלך ההתפתחות של הגידול שבו הוא אובחן – ככל שהוא אובחן מוקדם יותר, כך ניתן להילחם בו בהצלחה רבה יותר. זו אחת הסיבות לכך שכדאי לבצע בדיקות לגילוי מוקדם של סרטן השד.

Comments for this post are closed.