תוך כמה זמן מתפתח סרטן השד?

באופן כללי ניתן לומר שהתשובה לשאלה תוך כמה זמן מתפתח סרטן שד היא בין שלושה שבועות לחמש שנים. מדובר בטווח זמנים רחב מאוד משום שסרטן השד לא מתפתח בקצב קבוע אצל כל חולה: התפתחות סרטן השד תלויה במספר רב של גורמים, לרבות סוג סרטן השד והמאפיינים הפיזיולוגיים הספציפיים של החולה.

איך מחשבים קצב התפתחות סרטן שד?

התפתחות תאים סרטניים מתרחשת כאשר תא סרטן יחיד מתחלק לשני תאים סרטניים, כל אחד מהם מתחלק שוב לשני תאים סרטניים וכן הלאה. קצב התפתחות כזה מכונה אקספוננציאלי (או 'מעריכי'), ופירוש הדבר שככל שגידול סרטני גדול יותר, כך הוא גדל בקצב מהיר יותר.

יש תאים סרטניים שלוקח להם עשרים יום להתחלק, חודש, חצי שנה וכו'. לכן, מדידת התפתחות סרטן שד מתבצעת על פי קצב ההכפלה של הגידול, כלומר בכל כמה זמן הנפח שלו גדל פי שניים. הקצב מושפע משלל גורמים נוספים, ויכול אף להשתנות עם הזמן, מה שמקשה עוד יותר על ההערכה.

מה משפיע על התפתחות סרטן השד?

כיום ידוע שקיימים מספר גורמים שמשפיעים על התפתחות סרטן השד. כך לדוגמה ככל שגיל החולה נמוך יותר, כך הגידול מתפתח מהר יותר. יש גם סוגי סרטן שד שידוע כי הם מתפתחים במהירות יחסית לסוגים אחרים – ואם שמעת בעבר את המונח 'סרטן אגרסיבי', לכך הכוונה.

בנוסף קיימות השערות לפיהן קצב ההתפתחות של גידולים סרטניים מסוימים משתנה במהלך גדילתם: כאמור, ככל שהגידול גדול יותר כך הוא מתפתח מהר יותר, אבל יש מחקרים המצביעים על כך שכאשר הגידול עדיין מיקרוסקופי, הרבה לפני שמורגשים תסמיני מחלה, קצב הגידול שלו מהיר מאוד ומואט בהמשך.

 

תוך כמה זמן מתפתח סרטן השד

גורמים נוספים שיש להם קשר לקצב התפתחות סרטן השד הם ההיסטוריה המשפחתית של החולה, הטיפול במחלה למן הרגע בו התגלתה (סוגי טיפול מסוימים עשויים לעצור את התפתחות הגידול ולעיתים להקטינו ובכך 'להשיב את הגלגל לאחור'); וכן יש חשיבות עצומה לנקודת הזמן במהלך ההתפתחות של הגידול שבו הוא אובחן – ככל שהוא אובחן מוקדם יותר, כך ניתן להילחם בו בהצלחה רבה יותר. זו אחת הסיבות לכך שכדאי לבצע בדיקות לגילוי מוקדם של סרטן השד.

אבחון סרטן השד: למען הבריאות שלך

סרטן השד הוא הגידול הממאיר הנפוץ ביותר בקרב נשים בישראל ובעולם: אחת מכל תשע נשים צפויה לחלות בסרטן השד. הוא נוצר כאשר תאים ברקמת השד מתחילים להתחלק והופכים לגוש שבהמשך הורס את הרקמות הבריאות שמסביבו ועלול אף להזיק לאיברים מרוחקים ממנו, כמו העצמות או הריאות, באמצעות גרורות. לפיכך, ככל שתגלי אותו בשלב מוקדם יותר, כך הסיכוי להחלים ממנו יהיו גבוהים יותר: עד למעלה מ-90%.

כאן טמונה למעשה חשיבותו של אבחון סרטן השד: אם את מרגישה גוש ברקמת השד או חשה בשינויים בצורתו, גשי להיבדק ללא דיחוי. בנוסף מומלץ להיבדק מדי פעם באופן שגרתי, גם ללא תסמינים.

איך מתבצע האבחון?

אפשרות אחת לבדיקת אבחון מתבצעת בצורה ידנית על ידי רופא/ה. בדיקה זו מתבצעת במצב ישיבה ובמצב שכיבה של הנבדקת, ובמהלכה מבוצע מישוש של השדיים ושל בלוטות הלימפה בחיפוש אחר גורמים חשודים ברקמת השד. חשוב להדגיש שתוצאות הבדיקה הידנית אינן חד משמעיות: יתכן שיהיו בשד גידולים ממאירים זעירים בשלבים התחלתיים שלא ניתן להרגיש במישוש, ולחלופין יתכן שגושים שכן מורגשים במישוש יתגלו לבסוף כשפירים ולא מסוכנים כלל.

אפשרות נוספת לאבחון סרטן שד היא בדיקת ממוגרפיה. זוהי בדיקת רנטגן פשוטה שמסוגלת לאתר שינויים ברקמת השד שאותם לא ניתן לחוש במישוש. ממוגרפיה של השד נחשבת כיום לבדיקה הנפוצה והטובה ביותר לאבחון מוקדם של סרטן שד, ומומלץ לבצע אותה באופן שגרתי, גם אם אין לך שום תסמין, בתדירות שתלויה בגיל, בהיסטוריה המשפחתית ובהמלצת הרופא/ה. באופן כללי, אלא אם קיבלת הנחיות אחרות מן הרופא/ה שלך, מומלץ לעשות בדיקות ממוגרפיה שגרתיות אחת לשנתיים החל מגיל 40 (או, אם יש במשפחתך היסטוריה של סרטן שד או שאת נושאת גנים מסוימים, אף מוקדם יותר).

בדיקה ידנית ובדיקת ממוגרפיה הן שתי הבדיקות הנפוצות ביותר שמומלץ לבצע באופן שגרתי. בנוסף קיימות בדיקות אבחון משלימות, שבהן נעשה שימוש על מנת לאשש או לשלול את סרטן השד במקרה של חשד. בין היתר ניתן למנות בדיקות אולטרסאונד ובדיקות MRI, המיועדות לנשים שיש להן מבנה שד צפוף. אם נמצא גוש חשוד בשד, ניתן לערוך בו ביופסיה (ניתוח של דגימה ממנו) על מנת לבחון האם או שפיר או ממאיר.

האם יש תופעות לוואי או סכנות כלשהן מהאבחון?

קיימת בציבור סברה לפיה בדיקות האבחון עצמן עלולות לגרום לסרטן השד או להאיץ את התפתחותו, אבל חשוב לציין שהסברה הזו משוללת כל יסוד. הנושא נבדק רבות באינספור מחקרים, ועד כה לא הוכח כי בדיקות שד שגרתיות (בין אם ידנית או בדיקות ממוגרפיה) עלולות לגרום, להחמיר או להאיץ התפתחות של גידולים ממאירים ברקמת השד.

לכן התשובה לשאלה שלילית: אין תופעות לוואי או סכנות כלשהן כתוצאה מבדיקות אבחון מוקדם שמתבצעות כהלכה על ידי רופא/ה מיומנ/ת. להיפך, אם אכן יימצא גוש חשוד, הבדיקה יכולה להציל את חייך. לכן אל תחששי ואל תדחי – פשוט גשי להיבדק.

Comments for this post are closed.